Yapı-Yol Sen AFAD Emekçilerini “Birlikte Mücadeleye” Çağırıyor!

Tüm AFAD emekçilerini başta AFAD tazminatı olmak üzere, liyakatlı çalışma hakkı, iş riski, fili hizmet tazminatı, yemek ücretleri, adil görevlendirmeler (yurt içi ve yurt dışı) gibi yıllardır verilmeyen haklarımız için mücadele etmeye ve sendikamız Yapı-Yol-Sen’ e üye olmaya çağırıyoruz.

ARAMA VE KURTARMA TEKNİSYENLERİNİN GÖREV VE ÇALIŞMA KOŞULLARI

Değerli AFAD emekçileri, Sivil Savunmadan AFADA uzanan bir yolda Arama ve Kurtarma Emekçilerinin sesi olduk. Birçok kez sorunlarımızı en üst (AFAD BAŞKANLIK) yönetime taşıdık. Birçok kez sorunlarımızı en üst tepedeki yönetime taşıdık. Çeşitli hukuksal mücadelelerin yanı sıra fili meşru basın açıklamaları ve eylemlilikler yaptık. Tüm bunları yaparken sadece arama ve kurtarma teknisyenlerini değil bir bütün olarak AFAD teşkilatı mensuplarının hak çıkar ve liyaklarını savunduk. Bir bütünlüklü olarak birlikte teşkilatın tüm çalışanlarının (emekçilerinin ) hakkını savunmaya devam edeceğiz. Fakat bir şeyin altını artık kalın bir çizgiyle çizmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Arama ve Kurtarma Teknisyenleri ne iş yapar sorusuna bir cevabımız var. Elbet bu klişe sorunun cevabı da hayatta karşılığı olduğu için klişe olacaktır. Arama ve Kurtarma Teknisyeni; başta deprem olmak üzere, sel ve su baskınlarında, göçüklerde, toprak kaymasında, KBRN yani kimyasal biyolojik vb atıkların ölçülmesi temizlenmesinde, köpekli arama ekipleriyle kırsalda ve kente yine dalgıçlık ekibiyle her türlü su altı faaliyetlerinde (göl, deniz, ırmak, bataklık vb )

DAK doğada arama ve kurtarma ekibiyle her türlü dağlık arazide, trafik kazalarında, büyük yangınlarda, patlamalarda diye saydıktan sonra kısaca insan odaklı ya da doğal olan her türlü afetlerde ARAMA KURTARMA yapar. Tüm bunların detayını görmek için kısa bir internet gezintisi yeterlidir. Yine AFAD başkanlık sitesinde 2019 yılına ait istatistiklere bakmak yeterli olacaktır. ( AFAD başkanlığa giden binlerce görev sonuç raporları sonrası 2020 ve 2021 istatistiklerini sitesine yüklemediği için 2019 örneğini verdik)

AFAD teşkilatının birliklerle ve illerdeki ekipleriyle ana gövdesini oluşturan arama ve kurtarma teknisyenleri dışında ki AFAD emekçileri; mühendisler, veri hazırlamacılar, ambar memurları, sosyal çalışmacılar, şoför kadrosunda bulunan arkadaşlarımız, enformasyoncular, sözleşmeli ya da başka türlü statüde çalışan Afad emekçileri, sivil savunma uzmanları, jeoloji mühendisleri, her türlü eğitimi verebilen yılların tecrübesiyle yetişmiş onca AFAD emekçisi arkadaşlarımız hepsi gerek afet öncesi olsun gerek afet sırasında ve gerekse afet sonrasında görevlerinin sorumluluğu bilinci ve üstün çabalarıyla birçok imkansızlıklara ve düşük ücretlere alamadıkları yan ödemeler ve yıllardır ödenmeyen özlük haklarına rağmen özveriyle işlerini yapmaktadırlar. Her türlü statüde çalışan AFAD EMEKÇİLERİ yeri ve zamanı geldiğinde sahada görev almıştır ve almaya da devam ediyorlar.

Bu bağlamda 2021 yılı toplu iş sözleşmesi yaklaşırken, tüm AFAD EMEKÇİLERİNİN daha fazla görünür olması ve ne iş yaptıklarını bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunun düşüncesindeyiz. Arama ve Kurtarma Teknisyenlerinin görselleriyle başladığımız çalışma tüm AFAD emekçilerinin ortak taleplerinin daha fazla görünür olmasını sağlamak içindir. Başta tüm AFAD emekçilerini kapsayacak AFAD tazminatı olmak üzere, liyakatlı çalışma hakkı, iş riski, fili hizmet tazminatı, yemek ücretleri, adil görevlendirmeler (yurt içi ve yurt dışı) gibi yıllardır verilmeyen haklarımız için sendikamız Yapı-Yol-Sen öncülüğünde sosyal medya ve her türlü platformlarda daha fazla görünür olmak sesimizi daha fazla çıkarmak durumundayız…