KESK ve TTB’den İkizdere Direnişi’ne Ziyaret: “Bu Bir Yaşam Hakkı Mücadelesi”

KESK ve TTB’den İkizdere Direnişi’ne Ziyaret: “Bu Bir Yaşam Hakkı Mücadelesi”

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere vadisinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının mücadelesi devam ederken; Konfederasyonumuz KESK ve bağlı Sendikaların MYK üyeleri ile Türk Tabipler Birliği temsilcilerinden oluşan heyet direnen yöre halkını ziyaret etti.

 

KESK Yürütme Kurulu üyesi İlhan Yiğit, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Ahmet Keleş ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Dostcan Şakar, Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabey ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Karagöz, Tüm Bel-Sen Merkez Yönetim Kurulu üyesi Nazife Bayrak Tosu, ESM Merkez Yönetim Kurulu üyesi Özlem Apaydın, BES Merkez Yönetim Kurulu üyesi İsmail Temel, Yapı-Yol-Sen Yönetim Kurulu üyesi Ali Yaşar Karadeniz, Yapı-Yol Sen Samsun Şube Başkanı Yüksel Bayram, Trabzon Eğitim-Sen Şube Başkanı Engin Nur, Rize Eğitim-Sen Şube Başkanı Ercan Özay, BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, Rize-Artvin Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Uğur Çıkrıkçılı’ lar dan oluşan heyet direnen köylülerle görüştü.

Yurttaşların yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinleyip rapor eden heyet, aktarımlar üzerine şantiye alanında inceleme yapmak istediğinde ise jandarma ve güvenlik görevlileri “valilik izni olmadığı” gerekçesiyle girişi engelledi. Bunun üzerine KESK Heyetimiz ile TTB taş ocağı çalışmasının sağlığa zararlarını anlatan “İkizdere’den Elinizi Çekin!” başlıklı açıklamayı gerçekleştirerek şantiye alanını sembolik olarak mühürledi.

Direniş alanında yapılan konuşmada sadece insanların değil, tüm canlıların yaşam alanlarının korunmasına ihtiyaç duyulduğu, yaşam alanlarımız bir bir elimizden alınmaya çalışıldığı bir düzende İkizdere’de yürütülen mücadelenin bir yaşam hakkı mücadelesi olduğu ve bu haklı mücadelede yanlarında olunduğu vurgulandı.