Yazdır
PDF

12 MART İLLER BANKASI BİLDİRİSİ

www.yapiyolsen.org tarafından yazıldı. on .

logogo

SEVGİLİ İLLER BANKASI ÇALIŞANI,

 

Çalışma şartlarının ağırlığına rağmen, birçok özlük hakkın gasp ediliyor. Arazide görev yapanın getirdiği sorunlar, geçmiş yıllarda yararlandığın bir çok hakkın elinden alınması, İller Bankasını kapatılarak A.Ş. haline dönüştürülmesi sonucu karşılaşacağın sorunlar… vb. yüzlerce problemle karşı karşıyasın.

 Aynı unvanda olup da, İller Bankası Çalışanlarından çok daha iyi koşullarda çalışanların yarısı kadar maaş alıyorsun. Yıllardır İller Bankasının elde ettiği kar çalışanların dışında her yere harcanıyor.

 Sendikamızın, “İnsanca Yaşanacak-Adil Ücret” talebi ile gerçekleştirdiği eylem ve etkinlikler neticesinde hazırlanan ek ödeme yasa tasarısı hala Maliye Bakanlığında, İller Bankası çalışanlarına bankanın karından pay verilmesine ilişkin yasa tasarısı da Genel Kurulda bekletiliyor.

 

MADEM Kİ; TALEPLERİMİZ GÖRMEZDEN GELİNİYOR

MADEM Kİ, YASA TASLAĞI GENEL KURULDA BEKLETİLİYOR

MADEM Kİ KURUMUMUZU KAPATIP BİZLERİ YOK SAYIYORLAR

ÖYLE İSE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERELİM

 

İller Bankası Genel Müdürlüğünün Değerli Çalışanı;

Bankamız A.Ş. yapıldığında; Bölge Müdürlüklerimiz kapatılacaktır. Bölge Müdürlüklerinin kapatılmasıyla birlikte Genel Müdürlükte çalışan personel sayısı da azaltılacaktır. Ortalama 2600 personele sahip Genel Müdürlüğümüzde personel sayısı 200-250 civarına inecektir. Bu personel Devlet Personel Başkanlığında havuza alınacak ve burada ihtiyaca göre dağıtılacaktır. Örneğin bir harita mühendisi, başka bir kurumda ihtiyaç olan gıda mühendisinin yerine gönderilebilir. Çünkü orada dağıtımı yapanlar için önemli olan mühendis ihtiyacı olan yere mühendis göndermesidir, mühendisin hangi branşta olduğu değil. Dağıtılan personel lojmanlardan çıkarılacaktır. Aynı personel kreş hakkını yitirecektir. Bulunduğu semtten taşınacak, çocukları okullarını değiştirecek tüm yaşamları alt üst olacaktır. Sözleşmeli personelin ücretleri düşük olacaktır. Çünkü şu anda 4/B olarak çalışan personelin maaşı Bankamızda ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde 800.-YTL civarındadır. Sözleşmeli personelin iş güvencesi olmayacaktır. Kaldı ki yasa taslağında net olarak hiçbir hukuksal düzenlemesi olmayan bir sözleşmelilik tanımlanmıştır. 3250 belediye ye hizmet veren Bankamız bu alandan çekildiğinde bundan sadece banka personeli değil 70 milyon insan

etkilenecektir. Kaldı ki Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapatıldıktan sonra bir çok işi şu anda İller Bankası Genel Müdürlüğünce yapılmaktadır. İller Bankası A.Ş. yapıldığında bu hizmetler ücretlendirilecek ve hizmetten parasını ödeyen yararlanacaktır. Bu alanda yatırımlar duracak ve bir okul niteliği taşıyan kurumumuz ortadan kaldırılarak, yıllarca bin bir zorlukla yetiştirilen ve yetiştirilecek olan personel yitirilecektir. Banka A.Ş. yapıldığında özlük haklarından, mali haklara, insan haklarından, örgütlenmeye kadar birçok hak kaybımız olacaktır.

 Haklarımızı korumak, yeni kazanımlar elde etmek için bir arada olmalı mücadele etmeliyiz. YAPI-YOL SEN sizlerin haklarını korumak ve yeni kazanımlar elde etmek için yoğun bir çaba gösteriyor ve mücadele ediyor.

 İller Bankası çalışanın yalnızca 1 günlük iş bırakmasının hiçbir anlamı yoktur dememeliyiz. Yalnızca otoyol çalışanlarının iş yavaşlatması yetmez. Düşünsenize, her bir İller Bankası çalışanının taleplerinin arkasında durması bir yana, 27.000.- çalışanının tek yürek olduğu bir günü, O günkü etkimizi, sorunlarımızın kamuoyunda yer alışını, siyasi iktidarın bize yaklaşımını… Nasıl ki; daha önceki hükümet döneminde Ek Ödeme Yasa Taslağı hazırlanmışsa, verilen uğraşlar sonucu Tapu ve Kadastro çalışanlarına Döner Sermayeden pay verilmesine ilişkin yasa taslağı hazırlanmışsa, şimdi Otoyol ve Köprülerde, Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerinde, Bayındırlık Müdürlüklerinde, İller Bankasında, Karayollarında çalışanlar olarak birlikte hareket ettiğimizi ve etkimizi düşünün.

 

YAPI-YOL SEN 12 MART 2008 Çarşamba günü; OTOYOL VE KÖPRÜLERDE İŞ YAVAŞLATMA, TAPU SİCİL VE KADASTRO MÜDÜRLÜKLERİNDE, BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI VE İL MÜDÜRLÜKLERİNDE, İLLER BANKASINDA, KARAYOLLARINDA İŞ BIRAKMA KARARI ALMIŞTIR. KARARI HANGİ SENDİKANIN ALDIĞINA, HANGİ SENDİKANIN ÜYESİ OLDUĞUMUZA YA DA SENDİKA ÜYESİ OLUP OLMADIĞIMIZA BAKMADAN DOĞRU OLANI YAPMALI, BİRLİKTE DAVRANMALI, KAZANMANIN TADINA BİRLİKTE VARMALIYIZ.

 

12 MART’TA EL ELE KOL KOLA DAVRANMALIYIZ!

 

12 MART’TA İLLER BANKASI İŞ YERLERİNDE HİÇ BİR İŞ YAPILMAMALI!

 

KAZANMAK İÇİN;

HAYDİ 12 MART’TA İLLER BANKASI ÇALIŞANLARININ GÜCÜNÜ GÖSTERELİM

 

YAPI-YOL SEN’LE MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM