Yazdır
PDF

TAPU SİCİL EMEKÇİLERİ OLARAK HALKIMIZA ÇAĞRIMIZDIR 25 KASIM 2009 ÇARŞAMBA GÜNÜ GREVDEYİZ

YAPI YOL SEN Basın Yayın Birimi tarafından yazıldı. on .

TAPU SİCİL EMEKÇİLERİ OLARAK

HALKIMIZA ÇAĞRIMIZDIR

25 KASIM 2009 ÇARŞAMBA GÜNÜ GREVDEYİZ


Bizler, gayrimenkullerinizin sicillerini tutan, alım-satım ve miras işlerinizi yürüten ve sizlere her zaman en iyi şekilde nitelikli kamu hizmet vermeye çaba sarf eden Tapu Sicil çalışanlarıyız. Ancak, Tapu Sicil Müdürlüklerinde yaşanan yoğun iş ve çalışma koşullarından kaynaklı zaman zaman bizlerden yakınmalarınızın olduğunu biliyoruz.

Tapu Sicil Müdürlüklerinde devletin resmi rakamlarına göre çalışması gereken personelin yarısı kadar personel çalışıyor. Bizler kişi başına yapmamız gereken işin üç ile beş katı kadar işlem yapmaya zorlanıyoruz. Her akşam saat 8-9 gibi işyerimizden çıkabiliyor, cumartesi ve Pazar günlerini işyerimizde geçirmek zorunda bırakılıyoruz. Bu koşullarda çalışan bir Tapu Sicil çalışanının maaşı da yoksulluk sınırının altında olduğunu biliyor muydun?

Sefalet ücreti ile çalıştırılmaya artık isyan ediyoruz.

Tapu Sicil Müdürlüklerinde çalışan bizler attığımız her imzada, tescil ettiğimiz her resmi senette maddi sorumluluk korkusunu yıllarca yaşıyoruz. Çocuklarımız, hatta torunlarımız bile yükümlülük altına giriyor. Yapılan tüm işlemlerden doğacak maddi zararın tamamı işlemi yapan Tapu Sicil çalışanının sırtında kalıyor. Bizleri böyle sorumluluk altına alanlar, sıra maddi sorumluluk tazminatı vermeye gelince kabul etmiyorlar.

Bankaları hortumlayanlar zaman aşımını kullanarak sokakta geziyor, bizim sorumluluğumuz ise öldükten sonra bile devam ediyor. Tüm bu şartlara rağmen, sizler de haklı olarak bizden güler yüzlü ve sabır dolu bir yaklaşım bekliyorsunuz. Bizler ise bir yandan sizlere nitelikli kamu hizmeti vermek için elimizden gelen çabayı sarf ediyor, bir yandan da yukarıda saydığımız sorunları yaşamaya devam ediyoruz.

TALEPLERİMİZ;

· Ücrette adalet, insanca yaşanacak ücret ve güvenceli istihdam İSTİYORUZ.

· Personel açığını kadrolu istihdamla hemen giderilmesini İSTİYORUZ.

· Biz Tapu Sicil çalışanlarının yaptığı işlemlerden doğacak olan maddi sorumluluklarının daraltılmasını İSTİYORUZ.

· Çalışma ortamlarımız ve mekanlarımızın iyileştirilmesini İSTİYORUZ.

· Bizleri halkımızla karşı karşıya getiren tüm uygulamalara son verilmesini İSTİYORUZ.

· Eğitim ve Sağlık başta olmak üzere kamusal hizmetler her düzeyde nitelikli, ulaşılabilir ve parasız olmasını İSTİYORUZ.

· Örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını İSTİYORUZ.

· Toplu Görüşme değil, Toplu Sözleşme hakkımızı kullanmak İSTİYORUZ.

Biz, Tapu Sicil çalışanları olarak yukarıda sıraladığımız tüm bu taleplerimizi yeniden haykırıyor, 25 KASIM 2009 Çarşamba günü, Mahkeme Müzekkereleri ve Haciz işlemleri dışında hiçbir işlem yapmayacağız.

Sevgili halkımız; Sizlere daha iyi hizmet vermek ve görevimizi de daha iyi şartlarda yapabilmek için, desteğinize ihtiyacımız var. Bizleri anlayacağınızı umuyor ve anlayışınız için teşekkür ediyoruz.